Cinsel Fantezi Nedir?

Cinsel Fantezi

Zihinde tasarlanan canlandırılan ve gerçekleşmesi özlenen bir şey olan cinsel fantezi ; değişik heves, düşünüş, sonsuz ve sinirsiz hayal kurma anlamına gelir.

Cinsel tabular ne kadar azsa, haz alınabilecek şeylerin o kadar arttığına dikkat çeken Cinsel Tıp Enstitüsü Başkanı Cinsel Terapist Dr. A.Cem Keçe; Zihinde tasarlanan canlandırılan ve gerçekleşmesi özlenen bir şey olan fantezi; değişik heves, düşünüş, sonsuz ve sinirsiz hayal kurma anlamına gelir. Toplumsal ahlak, cinselliği evlilik ve üreme dışında genellikle olumsuz karşılar.

Ancak bu doğru değildir. Cinsellik söz konusu olduğunda, kişiliğe dair ilginç sırların saklı olduğu fanteziler bazen gerçek hayatta yaşananlardan çok daha çılgınca olabilir. Kisinin kafasında cinsel coşkuyu arttıracak nitelikte bir takim hayaller canlanmasına cinsel fantezi diyoruz. Fantezi kurmak; deneme-yanılma yöntemine maruz kalmamaları için kişilerin sahip oldukları bir yetenektir, bir çeşit simülasyondur, ruhun bedene karşı olan savaşında onurudur.

Cinsel yaşamanın güzelleştiği anlar oluşturmanın kısa tanımı olan cinsel fantezi kurmak ise; her istenilenin gerçekleştirilemediği gerçek dünyada, dozunda kaldığı sürece, cinsel istekleri tatmin için gidilebilecek en masum, en zararsız ve en güzel yoldur dedi.

Kadın Ve Erkeklerin Cinsel Fantezilerindeki Farklar

Kadınlarla erkeklerin cinsel fantezilerinin farklı olduğunu ve erkeklerin kadınlardan daha fazla fantezi kurduğunu söyleyen Dr. A. Cem Keçe; Kadınlar; genellikle daha önceki cinsel deneyimlerini düşünme yani eski anıları canlandırma eğilimindedirler, fantezilerinde daha çok duygusal ve romantik anları canlandırırlar, cinsel organlara ve bedensel imajlara daha az yer verirler ve sadece fantezi kurarak boşalma yaşayabilirler. Erkekler ise hayatlarında hiç denemedikleri veya deneyemeyecekleri şeyleri hayal ederler, fantezilerinde cinsel organlar ve bedensel imajlar ön plandadır ve sadece fantezi kurarak boşalma yaşamaları daha azdır dedi.

Cinsel Fantezi Kurmanın Faydaları

Fantezilerin sağlıklı bir cinsel yaşamın göstergesi olduğunu söyleyen Dr. A. Cem Keçe;

Cinsel fanteziler;

  • Kişilerin üzerindeki bir takim baskıları azaltabilir, günlük hayatlarını normal olarak sürdürmelerine ve cinsel yaşamdaki heyecanı yoğunlaştırarak daha kolay doyuma ulaşmalarına yardımcı olabilir,
  • Kisinin kendisini tehlikeye atmadan veya ret edilme kaygısı taşımadan farklı insanlar ve durumlar keşfetmesini mümkün kılabilir,
  • Cinsel isteği, cinsel duyarlılığı ve cinsel yaşantıdan alınan hazzı arttırır,
  • Kisinin cinsel birleşme sırasında havaya girmesine ve kendini erotize etmesine yardımcı olur,
  • Duyguları canlı tutar, cinsel yaşantıyı monotonluktan, sıradanlıktan uzaklaştırıp, renklendirir, zenginleştirir ve son olarak da cinsel terapilerde hastalara ev ödevi olarak verilerek cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde kullanılır.

Ayrıca cinsel fanteziler; herhangi bir cinsel sapıklığın baş göstermesini önler ve evliliklerde yıllar geçip ilişki olgunlaştığında boşanma ve aldatma ihtimallerini azaltır. Bu açılardan bakıldığında cinsel fanteziler; gerçeklerin tatmin etmediği noktada beynimizin pansuman için ürettiği sanrılardır dedi.

cinsel fanteziler

Cinsel Fantezi Kurmak Suçluluk Hissettirir mi?

Türkiye”de insanların yalnızca cinsel davranışlarından değil, fantezilerinden bile suçluluk duyduklarının altını çizen Dr. A.Cem Keçe; Geleceğimizle ilgili hayaller kurarız, kendimizi ünlü veya zengin biri olarak düşleriz, bunlar gerçekleşmezse de suçluluk duymayız. Ancak cinsel fantezilerimiz için suçluluk duyarız, bunların normal olup olmadığını, cinsel sapkın olup olmadığımızı merak eder ve kendimizi suçlarız.

Oysa gerçekte cinsel fantezilerimiz, kisinin cinsel yaşamını renklendiren, monotonluktan kurtarıp canlandıran çok üretici motiflerdir. Çünkü cinsel fanteziler; hedef belirlemede yardımcı olan beyin kurgularıdır, kisiyi özgür kılar ve insan beyninin sonsuzluklarıyla sinirlidir dedi.

Soru:

Erkek arkadaşımla iyi bir cinsel hayatımız vardi ama son zamanlarda sürekli fantezilerinden bahsediyor. Yaptırmak için uğraşıyor. Bütün gece beni uyutmuyor. Uykusuzluktan çalışamaz oldum. Sizce sevgilim hasta mi? Emine H./ Antalya

Cevap:

Cinsellikte en önemli şey; her iki tarafın da ayni şeyi istemesi, bundan keyif almasıdır. Bazı insanlar dokunulmaktan, bazıları cinsellik konuşmaktan, bazıları ise sik cinsel fantezi kurmaktan ve bu fantezileri gerçekleştirmekten hoşlanırlar.

Cinsel Fantezi Esnasında Sevginizi İfade Edin

Tüm erkekler böyle olmadığı gibi kişinin tercih ettiği bu uyarı şekli de onun hasta olduğu anlamına gelmez. Çünkü cinsel istek, bilincin dışında kaynaklanır. Bastırılmış cinsel istekler, partnerinizin fanteziye yönelmesine yol açabilir. Bu nedenle ona ilgi ve sevginizi ifade ederek, cinsel hayatinizi sorgulamanızda fayda var.

Liseli kız fantezisi

Cinsel Fantezi Esnasında Üretken Olun!

Yapmanız gereken; partnerinizin cinsel fantezilerini bastırmak yerine, sizin de hos gördüğünüz çerçevede yaşamasına fırsat vermektir. Ayrıca farklı ilgi alanlarına yönelmeniz, daha üretken ve aktif olmanız partnerinizin daha az fantezi konuşmasına yardim edecektir.

cinsel fantezi

Cinsel Fantezi Esnasında Rahatsız Olmayın!

Kisinin kendi kendine cinsellik yaşaması için yaptığı bir eylem olan mastürbasyonu; her an yakalanma korkusuyla ve suçluluk duygularıyla yapmadığınızda bir zararı yoktur. Arzu ettiğiniz sürece ve sıklıkla yapabilirsiniz. Bu konuda rahatsızlık duymayın.

 

Beğen:
1 0
Görüntülenme:
561

Bir cevap yazın