Perimenopoz Sırasında Seks Hayatınızı Geliştirmek İçin 5 İpucu

Perimenopoz-Sırasında-Seks-Hayatınızı-Geliştirmek-İçin-5-İpucu

Perimenopoz, vücudunuzun üreme yıllarınızın sonuna kadar doğal bir geçişten geçmeye başladığı menopoza giden zamandır. Bu dönem menopozdan birkaç ay ila 10 yıl önce olabilir ve en sık olarak kırklı yaşlarda ortaya çıkar.

Perimenopoz sırasında yaşanan değişiklikler hormonaldir ve düzensiz dönemler, sıcak basması, kilo alımı ve bazı durumlarda vajinal kuruluk ve düşük libido gibi cinsel yaşamı etkileyen belirli fiziksel ve zihinsel değişiklikleri içerebilir.

Perimenopozun Neden Olduğu Cinsel Sağlık Sorunları

Perimenopoz sırasında östrojen seviyelerindeki düşüş, bu dönemde kadınların yaşadığı birçok cinsel sağlık sorununun kökenindedir. Östrojendeki bu düşüş aşağıdakilere neden olabilir:

Vajinal kuruluk – bu, iltihaplanma, ayrıca kanama, kaşıntı ve ağrı nedeniyle cinsel ilişki sırasında ağrıya veya rahatsızlığa neden olabilen doğal olarak üretilen yağlama eksikliğidir.

İdrar yolu enfeksiyonları (İYE) – perimenopozal ve menopozal kadınlar, sistit ve üretrit dahil olmak üzere İYE riski altındadır.

Düşük libido – sekse ilgi kaybı veya uyarılmanın sürdürülmesinde zorluk. Bu, ilişkileri etkileyebilir ve düşük benlik saygısına ve cinsiyet ve yakınlık ile olumsuz bir bağlantıya yol açabilir.

Bu sorunlar sinir bozucu olabilse de, perimenopozun cinsel yaşamınızın sonunu getirmek zorunda olmadığını hatırlamak önemlidir. Bu dönemlerde ve sonrasında sağlıklı bir cinsel yaşam sürdüren pek çok perimenopozal ve menopozal kadın vardır. Ek olarak, tüm kadınlar bu semptomları yukarıda açıklanan şiddette yaşamazken, diğerleri bunları hiç yaşamayabilir.

Perimenopoza yaklaşıyorsanız veya şu anda bu yaşam evresinden geçiyorsanız, seks sırasında daha güvenli ve rahat hissetmenize yardımcı olmak için uygulayabileceğiniz bazı yararlı ipuçları.

 1. Kayganlaştırıcı Kullanın

Vajinal kuruluk yaşıyorsanız, seks sırasında doğal olarak yağlayabilen birine göre kesinlikle daha az rahat hissedeceksiniz. Nüfuzu kolaylaştırmak ve deneyimi daha keyifli hale getirmek için diğer yağlama yöntemlerini kullanmanın utanılacak bir şey olmadığını unutmayın.

Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç kayganlaştırıcı türü vardır:

Su bazlı – Su bazlı kayganlaştırıcılar birçok cilt tipi için güvenlidir, çarşaf ve giysilerden kolayca yıkanabilir ve lateks ve lateks olmayan prezervatiflerle kullanım için güvenlidir.

Silikon bazlı – Silikon hipoalerjenik olduğu için bu tip kayganlaştırıcı hassas ciltler için idealdir. Prezervatifle kullanım için güvenlidir, ancak silikon bazlı seks oyuncakları ile kullanmayın çünkü oyuncakların yüzeyinde bakterilerin birikebileceği ve enfeksiyon riskinizi artırabileceği sıyrıklar oluşturabilir.

Yağ bazlı – Her uygulamada uzun ömürlü, yağ bazlı bir kayganlaştırıcı kullanmak, seks sırasında yeniden uygulama için daha az kesinti anlamına gelir. Bununla birlikte, bu tür kayganlaştırıcının temizlenmesi zordur ve lateks prezervatif yırtılma riskini artırır.

Doğal – Piyasada çok kısa içerik listesi olan ve genellikle “doğal” olarak işaretlenen birçok kayganlaştırıcı vardır. Vücudunuzda tahrişe neden olabilecek kimyasallar kullanmaktan endişe ediyorsanız, bunlar bir seçenek olabilir.

Seks sırasında kullanmak üzere kayganlaştırıcı satın alırken her zaman etiketi okumak önemlidir. Bazı kayganlaştırıcılar aromalı olabilir veya kasten karıncalanma veya ısınma gibi bir his uyandırabilir; Bunların tahrişe neden olup olmayacağı konusunda endişeleriniz varsa, bunları kullanmaktan kaçının ve diğer kaygnlaştırıcıları hareket halinde kullanmadan önce cildinizde test ettiğinizden emin olun.

 1. Rutinden Uzaklaşın

Seks söz konusu olduğunda, rutin bazı insanlara rahatlık sağlayabilirken, diğerleri ilgilerini kaybetmeye başladığını görebilir. Düşük libido problemi yaşıyorsanız ve konu seks fikrine geldiğinde ilginizin azaldığını görüyorsanız, rutininizi değiştirmeye çalışın. Bu, kendinizi daha güvende hissetmek için yeni kıyafetler veya iç çamaşırı giymek, seks oyuncakları kullanmak veya yeni pozisyonlar denemek olabilir. Ne yaparsanız yapın, yatak odasının (ya da seks yapmayı tercih ettiğiniz her yer!), cinselliğinizi eşinizle hiç utanmadan ya da utanmadan keşfedebileceğiniz yargısız bir alan olduğundan emin olun.

 1. Fiziksel Zindeliğinizi Geliştirin

Daha önce de belirtildiği gibi, düşük libido düşük benlik saygısına yol açarak perimenopozal kadınların özel anlarda kendilerine güvenmelerini daha da zorlaştırabilir. Bu, hormona bağlı kilo alımına ek olarak, düşük kemik yoğunluğu sonucu ortaya çıkabilecek ağrı ve sızılar ve sıcak basması sizi seks yapmaktan tamamen uzaklaştırmak için yeterli olabilir.

Ancak, iş güveninizi yeniden inşa etmeye gelince, bunu yapmanın en iyi yollarından biri, fiziksel zindeliğinizi ve dolayısıyla hedeflerinize ulaşırken benlik saygınızı geliştirecek bir egzersiz rutini bulmaktır. Sadece bu değil, aynı zamanda iyi bir fitness rutini, seks sırasında dayanıklılığınızı artırarak aktiviteden daha uzun süre keyif almanızı sağlar.

 1. Zihinsel İyiliğinizi İyileştirin

Bazı insanlar seksi bir stres giderici olarak görebilirken, diğerleri stresin libido üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu görebilir. Kadınların erkek meslektaşlarına göre daha ağır stres yaşama olasılıklarının daha yüksek olduğu ve bunun cinsel yaşamlarını etkileyebileceği bilinmektedir.

Perimenopoz sırasında, östrojen düşer ve vücut hormonal bir denge bulmaya çalışırken kortizolün yükselmesine izin verir. Kortizol stres hormonu olduğu için, kadınlar bu dönemde eskisinden daha fazla stresli olduklarını görebilir ve bu stres yatak odasında olanları etkileyebilir.

Perimenopoz sırasında stres cinsel yaşamınızı etkiliyorsa, zihinsel sağlığınızı iyileştirmek ve tekrar kendiniz gibi hissetmek için stres azaltıcı davranışlarda bulunmanız önemlidir.

Stresi azaltmak için ipuçları şunları içerir:

 • İş yükünüzü azaltmak
 • Öz bakım faaliyetlerinde bulunmak
 • İyi bir fitness rutini sürdürmek
 • Sağlıklı besinler yemek
 • Bir danışmanla düzenli randevulara katılmak
 • Meditasyon
 1. Perimenopoz Tedavi Seçeneklerini Keşfedin

Modern tıp sayesinde hiçbir kadın sağlıklı bir cinsel yaşamdan vazgeçmek de dahil olmak üzere perimenopozun istenmeyen semptomlarına katlanmak zorunda kalmamalıdır. Bu semptomları hafifletmek istiyorsanız, perimenopozal sağlığınız hakkında doğru kararı verebilmeniz için size sunulan tedavi seçenekleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Bu tedavi seçenekleri şunlar olabilir:

Hormon Replasman Tedavisi (HRT)

HRT, perimenopoz veya menopozdan etkilenen hormon seviyelerini yeniden dengelemek için hormon replasman ilacı kullanan bir tedavidir. HRT, tabletlerden bantlara kadar çeşitli uygulamalarda mevcuttur ve semptomlar yaşamaya başlar başlamaz tedavi başlayabilir.

Hormonal İmplantlar

Mirena spirali, semptomların giderilmesi için yaygın olarak kullanılır. Sistemik progesterona maruz kalmaktan ve meme kanseri ile iddia edilen bağlantısından kaçınmak için tanınan yaklaşım olarak bilinen bir rahim içi cihazdır (RİA).

Beğen:
0 0
Görüntülenme:
33
Makale Etiketleri:

Bir cevap yazın