Cinsel İlişkide Esnasında Ağrı Yaşanması

Cinsel İlişkide Esnasında Ağrı Yaşanması

Cinsel ilişki esnasında ağrı duyulması nispeten sık yaşanan bir durumdur. Cinsel yaşamın başlangıcının ilk aylarında kadınların çoğu bu ağrıyı duyar.

Özellikle kadının yeterince hazır olmadığı bir zamanda ilişkide bulunulması ağrının oldukça rahatsızlık verici boyutlara ulaşmasını sağlayabilir. Bu anlatılan durum cinsel ilişkide ağrının en sık görülen nedenidir. Bunun yanında yeni başlayan bir ağrı veya ilk cinsel deneyimin üzerinden uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen ilişki esnasında ağrı duyulması tıbbi değerlendirme gerektiren bir durumdur.
Tıpta ilk cinsel deneyimden beri var olan ağrı “birincil disparoni“, sonradan ortaya çıkmış ağrı “ikincil disparoni” olarak adlandırılır. Bu ayrım muhtemel nedenlerin ortaya konması açısından önemlidir.

Cinsel İlişkide Ağrı Tanısı Nasıl Yapılır

“Yüzeysel disparoni” vajina girişinde, “derin disparoni” ise penisin girmesiyle birlikte vajinanın derinlerinde ortaya çıkan ağrıdır ve bu ayrım tanının konması açısından son derece önemlidir. “Derin disparoni” durumunda ağrı alt karın bölgesinde yaygın olarak hissedilir.

Kadınların yaklaşık %15”i hayatlarının bir döneminde böyle bir ağrıyla karşı karşıya kalırlar. Ancak %1-2”sinde ise ağrı tedavi gerektirecek kadar şiddetlidir. Bazı kadınlar bu ağrıyı daha çok genital bölgede basınç, yırtılma veya yanma hissi olarak tarif ederler.

Cinsel İlişkide Ağrı Neden Olur?

Disparoni nedenleri incelenirken aşağıdan yukarı doğru (vajina girişinden iç genital organlara doğru) bir ayrım yapmak konunun daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunacaktır.

Vajina girişine bağlı nedenler:

 • Kızlık zarıyla ilgili sorunlar:
  Kızlık zarının yapısal olarak sert olması bu durumun en tipik örneğidir.
 • Menopoza bağlı dokularda gerileme (“atrofi”) ve kuruluk:
  Menopoz döneminde genital dokular esnekliklerini yitirdiklerinden ve vajinada kuruluk olduğundan cinsel ilişki tahriş ve ağrıya neden olabilir.
 • Yeterince hazır olunmadan ilişkide bulunma ve buna bağlı tahriş
 • Doğum cerrahi kesisi (“epizyotomi”) nedenleri:
  Özellikle zor doğumlardan sonra vajina girişine ve vajina içine fazla sayıda dikiş atılması gerektiğinde veya doğum cerrahi kesisi iyileşmesi esnasında enfeksiyon meydana geldiğinde dikiş yerleri sıklıkla nedbe bırakarak iyileşir ve bu nedbeler ilişkide ağrı duyulmasına neden olur.
 • Enfeksiyonlar:
  Aktif Herpes Simpleks enfeksiyonları (genital uçuk) hem cinsel ilişkide hem de diğer zamanlarda ağrı nedeni olabilir. Vajinaya bağlı nedenler:
 • Enfeksiyonlar:
  İleri derecede bir vajina enfeksiyonu (vajinit) ilişki esnasında ağrı duyulmasına neden olabilir
 • Kitle ve tümörler:
  Vajinada kitle çok nadir görülür. Büyük kitleler ağrı ve beraberinde kanamaya neden olabilirler.
 • Yeterince hazır olunmadan ilişkide bulunma ve buna bağlı tahriş
 • Rektosel (vajina arka duvarı sarkması), rahim sarkması ve sistosel (vajina ön duvarı sarkması): Gerilmeye bağlı ağrı nedeni olabilirler.
 • Yabancı cisimlere karşı gelişen allerjik cevap:
  Prezervatiflerin yapısında bulunan lateks maddesi bazı kadınlarda ciddi allerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Bu tür durumlarda vajina girişi ve vajina dokusu ödemli ve dokunulmaya hassas olduğundan ilişki esnasında ağrı duyulmasına neden olabilir.
 • Doğumsal vajina kusurları:
  Vajinanın doğuştan dar olması veya ileri derecede kısa olması ilişki esnasında ağrı duyulmasına neden teşkil edebilmektedir.

Pelvik yapılara ait nedenler (iç genital organlara bağlı nedenler):

  • Pelvik iltihabi durumlar:
   Pelvik enfeksiyonlar hem akut dönemde hem de iyileştikten sonraki dönemde ilişkide ağrı nedeni olabilirler.
  • Endometriyozis durumlar:
   Endometriozis genital bölgedeki organlarda yapışıklıklara neden olan bir durumdur. Bu yapışıklıklar ilişki esnasında gerilmeye ve ağrıya neden olabilirler.
  • Rahimin habis veya selim tümörleri
  • Pelvis içindeki organlarda geçirilmiş enfeksiyonlara, ameliyatlara veya endometriyozise bağlı gelişen yapışıklıklar
  • Geçirilmiş pelvis kırıkları sindirim sistemi ve idrar yolu hastalıkları:
   Nadiren ağrı nedeni olurlar
  • İltihabi bağırsak hastalıkları (Crohn hastalığı-Divertikülit)
  • Hemoroid (basur), fistül ve fissür gibi anüs ve rektum bölgesi hastalıkları:
   Dışkılama esnasında ve sonrasında ağrıya neden olabilecekleri gibi yakın komşuluk nedeniyle disparoni nedeni de olabilirler.

Uretra veya idrar torbasına ait sorunlar Psikolojik sorunlar:

İlk ilişkinin ağrılı olmuş olması kadının cinsel ilişkiden korkmasına ve ilişki esnasında ağrı hissetmesine neden olabilmektedir.
Disparoni vajinismus ile karışabileceğinden yapılan değerlendirmeyle ayırıcı tanının yapılmış olması son derece önemlidir.

Beğen:
1 0
Görüntülenme:
250

Tüm Yorumları

Bir cevap yazın