Sürtünme İle Hamile Kalınır Mı? Gebelik Nasıl Oluşur?

sürtünme yoluyla hamilelik gebelik olur mu

Eşler bir biri ile yaşadıkları güzel anları düşünmeden yaşamak isterler. Bu güzel zamanlarda birleşme olamasa bile sürtünme ile hamile kalınır mı sorusu hep akılda soru işaretidir.

Hamilelik Nasıl Gerçekleşir?

Bir kadının hamile kalması için bir yumurtanın bir sperm tarafından döllenmesi gerekir. Bu döllenmiş yumurtanın uterusa gitmesi ve uterus zarına implant edilmesi gerekir. Embriyo olarak adlandırılan yumurta, 40 haftalık bir süre içinde bir bebeğe dönüşür ve gelişir. Hamileliğin sekizinci haftasından sonra embriyoya sıklıkla fetüs denir.

Hamilelik Süreci Nasıl Olur?

Hamilelik çok karmaşık bir süreçtir ve gerçekleşmesi için birçok faktöre ihtiyaç vardır:

 • sperm üretimi,
 • cinsel ilişki,
 • yumurtlama,
 • döllenme ve implantasyon.
  Bazı koşullar, hamileliğin başarılı bir şekilde gerçekleşip gerçekleşmeyeceği gibi önemli bir etkiye sahip olabilir, örneğin: sperm olup olmadığı, yumurtlamanın zamanlaması, sperm ve yumurtanın kalitesi ve uterusun çevresi.

  hamilelik gebelik fetüs

  Gebelik Hamilelik Fetüs

Sperm kadın vücudunda beş güne kadar hayatta kalabilir. Yumurtlama bu süre zarfında veya sperm girmeden hemen önce gerçekleşirse, döllenme şansı vardır. Yumurtanın döllenmesi ve implantasyonu başarılı olursa, uterus kaplamasını korumak için kadının vücudunda hormonlar salınır ve kadın hamile kalır. Döllenme gerçekleşmezse veya döllenmiş yumurta implante olmazsa, yumurta parçalanır ve uterusun astarı ile normal bir adet dönemi olarak atılır.

Erken gebelik belirtileri nelerdir?

Birçok insan hamileliklerinin erken döneminde semptomları fark eder, ancak bazı kadınların hiç semptomu olmayabilir.

Hamileliğin yaygın belirtileri ve semptomları şunları içerebilir:

 • Kaçırılan adet dönemi
 • Şişmiş veya hassas göğüsler
 • Bulantı ve / veya kusma
 • Yorgun hissetmek
 • Şişkinlik
 • Kabızlık
 • Normalden daha sık tuvalet ihtiyacı

Bazı erken gebelik belirtileri zaman zaman diğer yaygın durumlar gibi hissedebilir (PMS gibi). Bu nedenle hamile olup olmadığınızı bilmenin tek yolu hamilelik testi yapmaktır . Evde hamilelik testi (ilaç veya eczaneden aldığınız tür) alabilir veya doktorunuzun sağlık kuruluşunda veya yerel Planlı Ebeveynlik Sağlık Merkezinde hamilelik testi alabilirsiniz.

Sürtunme ile İliski Nasil Yapilir?

Genç kızların ve erkeklerin en çok merak ettiği konulardan birisi de sürtünme ile gebelik olur mu sorusu. Erkekte ki Sperm hücresi doğası gereği hareketli bir hücredir. Bu sebeple sürtünmeyle birliktelik sırasında erkek ve kadının genital bölgeleri tamamen çıplak ise sperm hücreleri meni aracılığıyla vajinal yoldan ilerleyip gebelik oluşturabilir.

Gebeliğin oluşması için ne yazık ki penisin vajinaya girmesi şart değildir.

Kadın ve erkek çıplak iken vajinanın üzerine boşalma olursa ya da boşaldıktan sonra meninin az bir kısmı dahi vajinal bölgeye bulaşırsa, hareketli olan sperm hücreleri vajinadaki ıslaklığın da yardımıyla ilerleyip yumurtayı dölleyebilir. Bakire olan kadın tam bir cinsel birliktelik olmadığı halde sürtünmeyle birliktelikte gebe kalmış olur.

Gökçen Erdoğan Sürtünmeyle gebe kalınır mı?

Sürtünme ile Birliktelik Sonrası Kanama Olur Mu?

Sürtünmeyle birliktelik kadın ve erkek çıplakken olmuşsa ve sonrasında kanama olursa bu durumda kızlık zarının zarar görmüş olma ihtimali vardır. Kadın ve erkek cinsel haz aldığında ıslanır ve bu durumda vajen kayganlaşır. Kayganlaşan vajinada penisin içeri girmesi daha rahat olur ve kızlık zarı hasar görebilir.

Sürtünmeyle birliktelik sırasında kadın ve erkeğin üzerinde çamaşır ya da kıyafet varsa ve birliktelik sonrası kanama oluşmuşsa, bu durum kıyafetlerin baskısıyla vajina çevresinde meydana gelen tahrişten dolayı gerçekleşmiş olabilmektedir. Genç kızlarda, kıyafetler üzerinde iken gerçekleşen sürtünme ile ilişkilerde bile vajina bölgesine yoğun ve şiddetli bir baskı söz konusu olursa kızlık zarında zedelenme ya da kızlık zarı yırtılması oluşabilir. Her iki durumda da kanama olduğunda bir jinekoloğa görünmeniz uygun olacaktır.

Sürtünme İle Birliktelikte Oluşan Hamilelik Sonlandırılabilir Mi?

Hangi yolla gebe kalınmış olursa olsun gebeliği sonlandırmanın en sağlıklı yöntemi kürtajdır.

Ülkemizde gebeliklerin sonlandırılması ile ilgili 1983 tarihli Nüfus Planlaması Hakkında Kanun (NPK) ve 2004 tarihli Türk Ceza Kanunu (TCK) ile kürtaj yasal süresi düzenlenmiştir. Bu kanunlara göre isteğe bağlı gebelik sonlandırma da yasal sınır gebeliğin 10. haftasına kadardır. 1983 tarihli Nüfus Planlaması Hakkında Kanuna göre 10. haftaya kadar olan gebeliklerde herhangi bir şart aranmaksızın, doğrudan kürtaja imkan tanınmıştır. Eğer bebekte sakatlık v.s. söz konusu ise veya bebeğin kalp atışları gözlenmiyor ise yaşam sınırı olan 24. haftaya kadar kürtaj olunabilir. 18 yaşından büyük ve bekar bir bayan hamileliğinin 10. haftasına kadar kendi rızasıyla kürtaj olabilir. 18 yaşından küçükler için ebeveynlerin , 18 yaşından büyük evli bayanlar içinse yine gebeliğin 10. haftası geçirilmemesi kaydıyla eş rızası zaruridir.

Sürtünmeyle birliktelikte gebelik oluşmuş, ancak tam bir cinsel birliktelik olmamıştır. Bu durumda kızlık zarı halen açılmamıştır. Bu hastalara kürtaj yapıldığında kızlık zarının yapısı bozulabilmektedir. Kürtaj sırasında ne kadar küçük aletler kullanılırsa kullansın kızlık zarı zarar görebilir. Çünkü kızlık zarının açıklığı cerrahi aletlerin geçmesine izin vermeyecek kadar dar olabilir ve bozulmaması için kürtaj yarım yapıldığında içeride parça kalıp kadına zarar verebilir. Bu sebeple önemli olan kadının sağlığı olacağından kürtaj işlemi tam olarak yapılıp içeride parça bırakılmamalıdır.

Kıyafet Varken Sürtünemeyle Gebe Kalınabilir Mi?

Gebeliğin oluşabilmesi için sperm hücresinin vajinal kanaldan geçerek yumurtaya ulaşması ve döllemesi gereklidir. Kadının üzerinden günlük kıyafetleri varken sürtünmeyle birliktelik olsa dahi sperm-vajina geçişi olmayacağı için gebelik oluşmaz. 

Sürtünme ile Hamile Kalan Var Mı?

Anal cinsel ilişki halk arasında ters ilişki olarak bilinir. Normal şartlarda anal cinsel ilişki ile gebelik durumu mümkün değildir. Ancak anal birliktelik sonrası boşalma dışarıya ya da vajinanın üzerine doğru olursa bu durumda sperm hücrelerinin vajene ulaşması mümkündür. Bu durum da gebe kalınmasına sebep olur. Anal cinsel birliktelikte dışarı boşalma ya da vajene bulaşma durumu olmazsa anal cinsel ilişki ile gebelik oluşması mümkün değildir.

Oral Cinsel İlişki İle Hamilelik Oluşur Mu?

Oral cinsel ilişki sırasında boşalma ağıza gerçekleşmiş olsa ve sperm hücreleri yutulmuş olsa dahi gebelik riski kesinlikle bulunmamaktadır. Mide ile rahim arasında herhangi bir bağlantı bulunmadığından gebelik oluşması mümkün değildir. Ancak oral yolla birliktelik sırasında elle ya da herhangi bir temas ile sperm hücrelerinin vajinaya bulaştırılması durumunda gebelik oluşabilir.

 

Beğen:
1 0
Görüntülenme:
38
Makale Kategorileri:
Gebelik ve Doğum

Bir cevap yazın