Erkeklerde Sertleşme ve Erken Boşalma

Erken boşalma ve sertleşme

Erkelerde cinsel problem denildiği zaman akla ilk gelen erken boşalma ve iktidarsızlık ya da diğer bir adıyla sertleşme problemidir.

Erkeklerde Sertleşme Sorunu Nedir?

Erkeklerde sertleşme sorunu, bireyin cinsel açıdan istekli olduğu halde, penisinin cinsel ilişkiye girecek yeterli sertliğe ulaşamama durumudur. Bu sorunun temeli genellikle psikolojiktir ve yeterli cinsel ilişki performansı için gerekli penis sertleşmesi sağlanamaz.
Özellikle gençler ilk deneyimleri sırasında bulunduğu ortamın şartları nedeniyle cinsel organında, sertleşmeyi sağlayamamışsa, bu sorunun ömür boyu devam edeceğini ve kendisinin cinsel ilişki açısından sorunlu olduğunu düşünerek bu olayın ruh halini bozmasına sebep olmaktadır.

Gençlerde yasanan bu ilk deneyim şoku toplum yapımızı düşündüğümüzde ömür boyu sürecek bir sorun olarak tezahür edebiliyor. Cinsel problemlerini uzmanlara danışarak tabu yapmaktan çıkaran hastalar kısa sürede tedavi olabiliyorlar.

Sertleşme sorunu her ne kadar psikolojik temeli olsa da yüksek tansiyon, seker hastalığı, prostat kanseri, yüksek kolesterol, damar sertliği, sigara kullanımı, omurilik hasarı, hormonal bozukluklar, aşırı alkol veya uyuşturucu kullanımı erkeklerin sertleşme problemi yaşamasına neden olabilir. Erkekler için cinsel ilişki performansını etkileyen önemli düşüncelerden biri de penis boyutudur.

Penisinin cinsel ilişki performansı için yeterli olmadığı düşünen kişiler doktor onayından geçmiş bitkisel temelli penis büyütücü haplarla bu durumdan kurtulabilir. Yurt dışında uzun bir süredir kullanılan penis büyütücü haplar, erkeğin cinsel organına pompalanan kan miktarını arttırarak penis büyütmeyi amaçlamaktadır. Bitkisel esaslı ürünleri kullanan kisiler, yaşadıkları cinsel ilişkilerden daha fazla haz almakta ve kendilerini sürekli dinç hissetmektedirler.

Erkekte Ereksiyon Zorluğu ve İktidarsızlık

Penisin ilişkiye girecek kadar sertleşmemesi ve sürekli hale gelmesinde ereksiyon zorluğunda iktidarsızlık söz konusu olmaktadır. Fiziksel yada psikolojik nedenlerden dolayı meydana gelir.Bu nedenle bu iki grup altında incelenmelidir.

Fiziksel Nedenler:

Nörolojik nedenler, vasküler sistemlerdeki bozukluklar nedeni ile, ürolojik nedenler, metabolik sistemler. Örneğin diyabet, tansiyon, kolestrol gibi, yaşın ilerlemesi ile ilgili sorunlar ve hormonal sistemlerdeki sorunlar (örneğin erkekte testosteron hormonu eksikliği cinsel isteği azaltıyor) sayılabilir.

Psikolojik Nedenler:

Aşırı alkol, yeni bir ortam ve eş, aşırı yorgunluk, yeterince zihinsel olarak kanalize olamama, eşler arasındaki geçimsizlik, iletişim kopuklukları, aldatma nedeni ile suçluluk duygusu, tecrübesizlik nedenler arasında sayılmakta.

Ereksiyon Sorununa Çözümler

Psikolojik sorunlarda doktorun önereceği ilaçlar soruna çare olabilmektedir veya Psikolojik danışmanlar ile bu konu konuşarak halledilebilir. Sorun nörolojik ve ve sinirsel kökenli olduğunda penis içine iğne ile tedavi yöntemi uygulanıyor. Hastaya öğretilerek ilişki öncesi yapılması sağlanıyor yaklaşık 5~10 dakika sonra etkisi görülüyor. Penis sertleşiyor. Yaklaşık 1 saat ereksiyon durumunda kalabiliyor.

erken boşalma ve sertleşme ilaçla tedavi

Erken boşalma ilaçla tedavi

PGE1 denilen ilaç grubundaki ürünler jel seklinde ve idrar kanalına sıkılıyor veya enjekte ediliyor. İğnelerle ayni etkiye sahip ve yan etkisi iğnelere nazaran daha az ve fiyatları daha pahalı. Ağızdan alınan ilaçlar: Viagra türü ilaçlar. Doktor kontrolünde alınmalıdır. Yan etkileri, yas durumuna göre artabilir.Vakum terapi yapılabilir veya protez takılabilir.

Sperm Sayısı Nedir ve Ne Kadar Olmalı?

Miktarı 4cc civarında rengi griye yakındır. Erkek boşaldığında sperm sayısı 150 – 250 milyon civarındadır. Spermin sayısının çokluğundan ziyade spermlerin hareketliliği önemlidir. En az yüzde 60 hareketlilik gereklidir

Erken Boşalma Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Erkek cinsel birleşme sırasında istemeden boşalma gerçekleşiyorsa erken boşalma da söz konusundur. Suresi kişiden kişiye değişmektedir: İlişki baslar başlamaz veya cinsel ilişki başlamadan bile boşalma söz konusu olabilir. Çoğunluk ilişki baslar başlamaz ilk 2-3 dakika içinde istem dışı boşalma yaşıyorlar

Yapılan muayenelerde ve testlerde herhangi bir fiziksel bulgu bulunamayabilir sorun genellikle psikolojik kaynaklıdır.

Erken Boşalma Başlıca Nedenleri?

 • Psikolojik sebepler
 • Yeni bir es,
 • Evlilik öncesi cinsel ilişki
 • Yasak ilişki nedeniyle suçluluk duygusu,
 • Aldatma nedeni ile ese karşı duyulan suçluluk duygusu
 • Cinsel yolla bulasan hastalıklara yakalanma korkusu
 • Hamile bırakma korkusu
 • Tecrübesizlik
 • Sevişme öncesi yasanan stresli bir durum, (kavga vs..)
 • Yetersizlik endişesi
 • Aşırı yorgunluk
 • Korku
 • Aşırı uyarılma
 • Aşırı alkol
erken boşalma ve sertleşme ilaçla tedavi

Sertleşme Problemi

Erken Boşalma Nasıl Önlenir?

Çiftler psikolojik bir danışmandan yardim isteyebilirler. Ayrıca ufak bir takim detaylarda erken boşalma konusunda yardımcı olabilir. Nedenler tespit edildiği takdirde zaten sorunu giderici davranışlarda bulunmak yeterli olacaktır. Danışmanların verdikleri taktiklerde zaten endişe ve sıkıntıları yok etme yönünde olacaktır. Bu arada yardımcı olarak erkeğin prezervatif kullanması önerile bilinir. Kadın sevişme sırasında erkeğe yardımcı olmalı cinsel ilişkide fazla heyecan ve doruk noktasına yakin ilişkiyi yavaşlatarak yada durarak boşalmayı önleyebilir.. Sik sik dinlenerek durarak yapılan sevişmeler bir müddet sonra erkeğin kendini kontrol etmesine yardımcı olabilir.

Bunun dışında erkek boşalma noktasına geldiğinde eşi penisin dip kısmını birkaç saniye sureyle sıktığında boşalmayı yine önlenebilir.

 

Beğen:
1 0
Görüntülenme:
95

Bir cevap yazın